Zalman CNPS10X Performa Black – gotowy na wyzwania

Zalman CNPS10X Performa Black to chłodzenie procesora, które pod płaszczykiem eleganckiej czerni ma skrywać osiągi godne entuzjastów. Uzbrojony w śmigło o średnicy 135 mm ma w ciszy sobie radzić z procesorami o TDP do 180 W, a więc także z topowymi CPU Intela i AMD.

Chłodzenie Zalman CNPS10X Performa Black jest adresowane do osób, które cenią sobie estetyczny wygląd, a jednocześnie oczekują wysokiej kultury pracy i solidnej wydajności. Ważący 860 gramów cooler jest tu wyposażony w wentylator turbinowy o średnicy 135 mm z łożyskowaniem EBR. Duże śmigło ma generować hałas o natężeniu nie większym niż 28 dBA. Odgłosy chłodzenia powinny więc wtopić się w szumy tła i być niezauważalne dla użytkownika.

Jednocześnie wentylator cechuje się żywotnością szacowaną na około 50 000 godzin i zdolnością do przepompowania ok. 127,7 m  sześciennych powietrza w ciągu godziny. Ma to wystarczyć do rozproszenia nawet 180 W ciepła z radiatora oraz schłodzenia sekcji zasilania (VRM) płyty głównej. Energię z CPU transferują cztery miedziane ciepłowody. Każdy z nich ma sześć mm średnicy i bezpośredni kontakt z odpromiennikiem ciepła na procesorze (Direct Touch Heatpipe).

Sam radiator został zaprojektowany w taki sposób, by nie kolidować z pamięciami i znajdującymi się w pobliżu modułami na płytach głównych. Przełożyło się to na całkowitą wysokość, która w przypadku chłodzenia Zalman CNPS10X Performa Black wynosi 165 mm. Warto wziąć ją pod uwagę, gdyż może się okazać, że nie wszystkie obudowy typu midi tower oferują dość przestrzeni na taki cooler.

W zestawie, oprócz standardowych akcesoriów montażowych, znajduje się pasta termoprzewodząca ZM-STC8 o wysokim współczynniku przewodności cieplnej. Chłodzenie procesora Zalman CNPS10X Performa Black jest kompatybilne z większością nowoczesnych podstawek Intela i AMD.

Chłodzenie Zalman CNPS10X wyceniono na 180 zł.

Dane techniczne:

 • model: CNPS10X Performa Black
 • wymiary: 165 x 140 x 170
 • materiał: aluminium, miedź
 • waga: 860 g
 • kompatybilne podstawki:
  • Intel LGA2066/2011-V3/2011/1200/115X/1366
  • AMD: AM4/AM3+/AM3/FM2+/FM2
 • maks. TDP procesora: 180 W
 • wymiary wentylatora: 135 x 135 x 25 mm
 • prędkość obrotowa wentylatora: 700 – 1500 obr./min. (+/- 10%)
 • maks. przepływ powietrza: ok. 127,7 m3/h (+/-10%)
 • maks. natężenie hałasu: 28 dB(A) +/-10%
 • łożyskowanie wentylatora: EBR
 • żywotność wentylatora: 50 000 godzin

Zalman wprowadza riser PCIe 4.0 do pionowego montażu kart graficznych

Pionowy montaż GPU zyskuje na popularności. Entuzjaści PC lubią bowiem, gdy ich maszyny są nie tylko wydajne, ale i efektowne. Do tego celu potrzebny jest riser. Powinien on być trwały, elastyczny i nie ograniczać wydajności karty graficznej. To wszystko, a nawet więcej ma zaoferować Zalman ZM-RCG422. 

Zalman ZM-RCG422 to ciągle jeden z niewielu riserów zgodnych ze standardem PCI-Express 4.0. Może on więc zaoferować nawet dwukrotnie wyższą przepustowość w porównaniu do modeli z interfejsem poprzedniej generacji. Ma też być w pełni zgodny z najnowszymi kartami graficznymi, takimi jak GeForce’y RTX z serii 3000. W prezentowanej taśmie przedłużającej wiązki połączeniowe są wykonane z cienkich (30 AWG), miedzianych drutów, poprowadzono też dwuwarstwowe linie zasilające PCIe. To wszystko ma zapewnić tej smukłej, płaskiej konstrukcji wysoką elastyczność, wydajność transmisji i stabilne zasilanie.

 

Jak przystało na riser dla wymagających, taśma Zalman ZM-RCG422 ma oferować wytrzymały mechanizm blokujący kartę. Styki połączeniowe powleczono 24-karatowym złotem, co ma chronić je przed utlenianiem i poprawiać integralność sygnału. Przed przetarciami i innymi uszkodzeniami przewody chroni warstwa z tworzywa PVC.

 

Według testów przeprowadzonych przez producenta, riser Zalman ZM-RCG422 praktycznie nie powinien mieć wpływu na osiągi systemu, co bywa bolączką części dostępnych na rynku konstrukcji. Zarówno maksymalna przepustowość złącza PCIe 4.0 jak i osiągi kart do niego podłączonych są niemal identyczne z i bez użycia komponentu. Badając przepustowość interfejsu uzyskano 23,56 GB/s z riserem ZM-RCG422 oraz 23,58 GB/s bez niego. W teście Time Spy Extreme, konfiguracja zbudowana z CPU AMD Ryzen 9 3900X, 16 GB RAM i karty GeForce RTX 3080 wykręciła 8280 punktów z oraz 8290 punktów bez użycia taśmy Zalmana.

 

Riser PCIe 4.0 Zalman ZM-RCG422 ma 220 mm długości i będzie oferowany w kolorze czarnym. Do Polski produkt powinien trafić już w przyszłym miesiącu. Jego cena detaliczna ma wynosić ok. 270 zł.

 

Dane techniczne:

 

 • model: ZM-RCG422
 • kolor: czarny
 • kompatybilność: PCI-Express 4.0
 • materiały:
  • główne komponenty: PCBA, drut miedziany 30 AWG;
  • izolacja: PE, OR, PP, PVC;
  • pozostałe: nikiel, złoto, mosiądz
 • długość kabla: 220 mm
 • maksymalne natężenie prądu: 1,1 A na pin kontaktowy
 • temperatury pracy: od -10 do +80 stopni Celsjusza

PowerWalker VI 2000 LCD FR – energia zawsze pod ręką

PowerWalker VI 2000 LCD FR to UPS o mocy 1200 W. Urządzenie powinno bez trudu zapewnić podtrzymanie zasilania high-endowym stacjom roboczym i maszynom do gier wraz z peryferiami. Zasilacz oferuje też ochronę przeciwprzepięciową sieci LAN i telefonicznej.

PowerWalker VI 2000 LCD FR to niewielki zasilacz awaryjny wykonany w topologii line-interactive. Posiada on układ automatycznej regulacji napięcia (AVR). Ma on zapewnić nie tylko jego wysoką jakość i stabilność, lecz także minimalizować obciążenie baterii. Dopóki napięcie jest w granicach +/- 10% nominalnego, zasilacz koryguje je zamiast od razu przełączać się w tryb podtrzymania. Takie rozwiązanie ma przedłużać żywotność zamontowanych ogniw.

Dzięki mocy 1200 W zasilacz PowerWalker VI 2000 LCD FR jest w stanie zasilić nie tylko maszyny biurowe, lecz także wydajne stacje robocze i gamingowe wraz z towarzyszącym im sprzętem. Dodatkowo oferuje ochronę sieci Ethernet i telefonicznej. Bieżące parametry jego pracy można śledzić na wyświetlaczu LCD. Widoczne są tam informacje m.in. o poziomie naładowania, trybie pracy, napięciach czy alerty o przeciążeniu.

Osoby, które wolą skorzystać z monitoringu programowego, mogą podłączyć UPS za pomocą przewodu USB i skorzystać z aplikacji ViewPower. Zamknięty w obudowie typu tower ma odznaczać się mniejszymi od konkurencji o analogicznej mocy gabarytami, które w jego przypadku wynoszą 146 x 205 x 397 mm. Całość waży około 12 kg i oferuje cztery gniazda: dwa C13 i dwa typu E, stosowane m.in. w Polsce.

Zasilacz UPS PowerWalker VI 2000 LCD FR można nabyć w polskich sklepach, gdzie jest on wyceniany na około 800 zł.

 

Dane techniczne:

 

 • Moc pozorna / moc czynna: 2000 VA / 1200 W;
 • Czas przełączania w tryb podtrzymania: typowo 2-6 ms
 • Zakres napięcia wejściowego: 162 – 290 VAC
 • Napięcie wyjściowe: 230 VAC
 • Porty komunikacyjne: USB
 • Czas ładowania: ok. 4 godz. do 90%
 • gniazdka:
  • 2 x francuskie (E)
  • 2 x C13
  • RJ45/RJ11
 • wymiary (S x W x G) i waga: 146 x 205 x 397 mm, 12,1 kg
 • Zastosowane ogniwa i czas podtrzymania: 2 x 9 Ah / 12 V
  • czas podtrzymania przy obciążeniu 50%: do 5 min
  • czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu: 0,7 min

Gioteck TX30 Megapak PS4 – zestaw słuchawkowy dla graczy już dostępny w Polsce

Gioteck TX30 Megapak PS4 to headset, który ma zdobyć serca posiadaczy konsol PlayStation. Brytyjski producent obiecuje jakość, trwałość i wygodę w przystępnej cenie.

Gioteck TX30 Megapak PS4 to zestaw słuchawkowy adresowany do posiadaczy konsol PlayStation 4. Jego konstrukcja została wykonana ze stali i polipropylenu, co ma zapewnić trwałość przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi. Wyściełane alcantarą nauszniki i pałąk mają z kolei przełożyć się na wysoki komfort podczas wielogodzinnych sesji.

 

Za oddanie klimatu gry odpowiadają przetworniki o średnicy 40 milimetrów. Komunikację z innymi graczami umożliwia umieszczony na przewodzie mikrofon, który można błyskawicznie wyciszyć przyciskiem. O jego stanie informuje podświetlenie. Dzięki technologii Lucid Chat problemy z echem czy sprzężeniem zwrotnym mają pozostać przeszłością.

 

 

Headset Gioteck TX30 Megapak PS4 jest już dostępny w ofertach polskich sprzedawców. Jego ceny zaczynają się od około 120 złotych.

 

Zobacz wideo jak prezentuje się zestaw TX30

Zalman Z8 – przewiewna i ergonomiczna obudowa dla entuzjastów

Zalman Z8 to obudowa, która ma być maksymalnie przewiewna i przyjazna osobie składającej PC. Producent postawił tu na frontowy panel typu mesh, w standardzie są montowane cztery wentylatory, organizację okablowania ułatwić ma dodatkowy panel wewnętrzny, a dostęp do wnętrza osadzone na zawiasach okno.

Obudowa Zalman Z8 to konstrukcja typu midi tower, która jest w stanie pomieścić także nieco większe płyty E-ATX. Projektanci postawili w niej nacisk na optymalną wentylację i łatwość użycia. Ażurowy przedni panel przesłania trzy fabryczne, 120-mm wentylatory, które mają zapewnić stały dopływ chłodnego powietrza do wnętrza. Ciepłe z kolei wyprowadza kolejne śmigło zainstalowane na tylnej ściance.

Utrzymanie wnętrza w czystości powinny ułatwić zainstalowane filtry przeciwkurzowe. Jeden z nich, górny, jest magnetyczny. Pozwala to na prosty i szybki demontaż w celu wyczyszczenia. Z kolei panel z hartowanego szkła eksponuje zamontowane wewnątrz komponenty. Tym, co wyróżnia obudowę Zalman Z8 jest osadzone na zawiasach, otwierane okno. Dostęp do wnętrza powinien więc być wyjątkowo prosty.

W środku Z8 czekają kolejne praktyczne rozwiązania. Oprócz beznarzędziowego montażu dysków producent przygotował specjalny, uchylny panel. Zwiększa on swobodę dostępu do wnętrza, a zestaw zaczepów i prowadnic wspomaga aranżację okablowania tak, aby wyglądało estetycznie i nie zakłócało obiegu powietrza. Jego cyrkulację wspierać może sześć wentylatorów. Wewnątrz obudowy Zalman Z8 jest miejsce również na siedem kart rozszerzeń czy trzy chłodnice cieczy.

Radiatory mogą mieć maksymalnie 280 mm (góra) i 120 mm (przód i tył) długości. W przypadku karty graficznej granicą jest 350 mm, a chłodzenie procesora nie powinno mieć więcej niż 158 mm wysokości. Całość uzupełnia zlokalizowany na górnej ściance panel I/O. Zawiera on trzy porty USB, w tym dwa w wersji 3.0, złącza audio oraz przycisk pozwalający na kontrolę podświetlenia LED, jeśli takie zostanie zamontowane.

Obudowa Zalman Z8 ma trafić do sprzedaży w połowie kwietnia. Produkt wyceniono na ok. 260 zł

 

Dane techniczne:

 

 • model: Z8
 • format: ATX midi tower
 • wymiary (W x S x G): 493 x 212 x 460 mm
 • materiał: stal, hartowane szkło, tworzywo sztuczne
 • waga: 6,3 kg
 • kompatybilne formaty płyt głównych: E-ATX (maks. 280 mm), ATX, m-ATX, m-ITX
 • maks. wysokość chłodzenia CPU: 158 mm
 • maks. długość karty graficznej: 350 mm
 • maks. długość zasilacza: 180 mm
 • liczba slotów rozszerzeń PCI-E: 7
 • liczba zatok 2,5”: do 4 lub 2 x 2,5”/3,5” combo
 • miejsca na dodatkowe wentylatory:
  • 3 x 120/140 mm na przednim panelu (zainstalowane 3 x 120 mm)
  • 2 x 120/140 mm na górnym panelu
  • 1 x 120 mm na tylnym panelu (zainstalowany 120 mm)
 • możliwość instalacji chłodzenia wodnego: tak
  • do 280 mm na górze
  • do 120 mm z przodu i z tyłu
 • wyprowadzone złącza:
  • 2 x USB 3.0
  • 1 x USB 2.0
  • 1 x wyjście słuchawkowe
  • 1 x wejście mikrofonowe
  • 1 x kontroler podświetlenia LED
 • dodatkowe wyposażenie:
  • filtry przeciwkurzowe (górny, dolny)